Spiltan Investmentbolag, på ett ISK nära dig
Äntligen kommer det gå att handla Spiltan på ett ISK! Även KF såklart och det sköna är att du kan sköta din handel från Avanza.
Nu är det klubbat och klart. Den 26 oktober är första dagen Spiltan Investmentbolag handlas på den nya börsen NGM PepMarket.
Jag har varit aktieägare under några år nu. Supernöjd med min investering och tror att det är helt rätt av Spiltan att äntligen fixa så det blir lättare för alla att bli aktieägare.

Vad innebär det för oss investerare?
Det betyder att det blir enklare att handla aktier i Spiltan Investmentbolag. Tidigare gick det bara att äga Spiltan på ett Aktie och Fondkonto och man var tvungen att handla via alternativalistan på Pepins.se. Då var det handel en gång i månaden.
Från den 26 oktober går det att äga på ISK och KF och det kommer vara handel en gång i veckan. Fortfarande inte daglig handel men det ser jag inte som något större problem. Det bästa av allt är helt klart att handeln kan ske direkt från t.ex Avanza.
Vad ska man göra med befintligt innehav?
Jag kommer faktiskt att behålla mitt innehav som det är. Skulle jag behöva/vilja sälja något från min portfölj kommer jag dock börja med detta.
Skulle jag vilja öka innehavet kommer jag köpa Spiltan på ISK.
Jag har också bestämt att jag kommer göra ett köp i barnportföljen. Det har jag avstått tidigare pga att det ej gått att äga i KF. Men nu är det klart att Spiltan ska finnas i barnsparet. Blir ett köp där.
Äger du aktier i Spiltan?
Om du äger på A&F flyttar du dem till ISK?
Om du inte äger, är du mer intresserad nu?

Snart är det en ny kampanj med högre ersättning. Ha koll på Facebook eller Twitter. Sök på PB Surveys och följ oss på sociala medier.
Riktigt trevligt att Spiltan nu blir möjligt att ha på ISK! Ganska skönt också egentligen att man bara kan handla en gång i veckan 🙂
Hej DS!
Ja det känns som att det är på tiden.
Ja egentligen väldigt skönt. Hade räckt för mig i alla aktier 🙂
Mvh PB?
Jag tänker inte flytta in mina befintliga Spiltan på ISK eftersom det utlöser en beskattning som om man hade sålt dem. Obs att man inte behöver faktiskt sälja för att flytta dem till ISK (däremot om man vill ha dem på en KF), men man får skatta på vinsten SOM OM de hade sålts. Ingångsvärdet på ISK:en blir det marknadsvärde de hade vid flytten, inte det man faktiskt köpt dem för. Hur jag ska göra med eventuella nyköp har jag inte bestämt än. Är man långsiktig med innehavet kan det ju vara bättre att skatta på vinsten först när man säljer i stället för att betala schablonskatt varje år i många år på värdet de har på ISK:en. Utdelningen är dessutom låg, så att ha dem på ISK/KF för att slippa skatta för utdelningen sparar man inte särskilt mycket på.
Hej Alice!
Ja precis så är det. Det du säljer de inte om du flyttar dem till ett ISK men det som sker är samma process som om att du skulle sälja på AF och sedan köpa på ISK. Jag känner precis som du att det inte känns värt att betala vinstskatt på befintligt innehav. Jag behåller och hoppas kunna schablonbeskatta detta i framtiden.
Ja är man långsiktig kan det kanske vara bättre på AF men jag kommer göra nyköp på ISK just för att det är så mycket enklare.
Näe att välja ISK för utdelningen det lönar sig inte i dagsläget,för mig handlar det nog mest om att ISK är så mycket smidigare.
Tack för dina tankar!
Hur länge har du varit aktieägare i Spiltan?
Mvh PB?
Jag köpte mina första 2018 när en aktie kostade 8800 kr. Planen var att därefter ge mig själv en aktie om året i födelsedagspresent (mitt huvudfokus är annars utdelningsaktier så detta är ett litet sidospår). Efter spliten 2019 blev det en aktiepost om 50 st vid varje köp i stället. Jag har passat på när de har bjudit på courtaget, får se vad det blir för courtage efter bytet av marknadsplats.
Fint!
Nu kommer lägsta courtage vara 19 kr eller 0,25% om du handlar via Avanza. Betydligt bättre än tidigare. Dock lär det inte vara gratis courtage fler gånger, skulle jag tro.
Mvh PB?
Äger inte i dagsläget och har nog aldrig lagt tid på bolaget heller pga att det endast gick att handla via pepins. Vill ha det på isk eller kf helt enkelt.
Nu kanske det blir en chans och sätta sig in i det igen förhoppningsvis:)
Ja jag tror att många har valt bort Spiltan just av denna anledningen.
Ska bli kul att höra vad du kommer fram till. Kanske det blir ett nytt innehav för dig 🙂
Mvh PB?
Intressant och trevligt. Skall kolla på den i veckan. Kanske blir att köpa till mitt månadssparande hos just Avanza. Aldrig ägt den.
Hej Mikael!
Ja kika på den och se vad tycker. Jag gillar Spiltan och det har varit en god investering hittills.
Mvh PB?