Lördagstankar

Lördag morgon och det är lugnt och stilla här hemma. Barnen sover i skrivande stund och frun tittar ikapp på senaste avsnittet av SWAT. Jag såg hela igår men i vanlig ordning så somnar Mamma betalar? i soffan.

Billån

Veckan som varit har jag tänkt mycket på mitt billån. Jag funderar verkligen på att lägga billånet i bolånet istället. Skulle göra att vi sparar ett par hundralappar i månaden. Med ränta på ränta blir det en ansenlig summa.
Jag ska boka in ett möte med banken. Ska ändå förhandla om bolånet då ränterabatten går ut i mitten av mars.

Cashback

Passar på att tipsa om att MyBonus har en kampanj med Fortum. Du får 500kr cashback när du tecknar deras elavtal. Plus att du har 500kr rabatt på elen under första året. Avtalet har ingen bindningstid så du skulle kunna byta tillbaka till din gamla leverantör när du nyttjat erbjudandet.

Uppdaterar inlägget med att Cashbackshopping har en kampanj där du får hela 750kr i cashback. Även där får du 500kr rabatt på elen.
Tack Gratisprinsessan för det tipset!

Fotbolls EM i Dublin

Ja nu är det även klart att det blir en semester i Dublin i sommar.
Fick beskedet att vi fick biljetterna till Sveriges första match i Dublin. Så galet taggad på detta. Boendet bokade vi för längesedan men har det öppet ifall det skulle dyka upp andra boendemöjligheter. Flyget är betalat och klart sedan igår kväll.
Så nu är alla förutsättningar klara för att åka och njuta av mitt andra mästerskap. Sotji var superkul men har en känsla av att detta kommer bli minst lika bra.
Det kostar såklart en del att åka iväg såhär. Jag tror dock att jag nämnt det tidigare, vi är några grabbar som sparar en slant var varje månad in på ett gemensamt konto. Så då finns det en del pengar att ta av från den kassan.
Det betyder att när vi väl åker så finns redan pengarna för det mesta. Eftersom vi var iväg till Sotji för knappt två år sedan och tömde kontot då, så har vi inte lyckats bygga upp allt för mycket pengar i dagsläget. 
Räknar dock med att jag själv inte kommer behöva punga ut mer 5 000 för allt(inklusive mat och sådant). Det känns helt okej.

Sparresor, på måndag publiceras den första sparresan

Ja som ni kanske läst så har jag sökt personer som vill skriva ner sin sparresa. Det har varit god respons på detta. 
Superkul tycker jag och jag är verkligen överraskad att ni var så många som var intresserade. Jag har ett gäng sparresor redo för publicering och nu kan ni läsare se framemot att varje måndag morgon från 05.55 titta in på bloggen och läsa en sparresa. 
Jag är fortfarande öppen för fler sparresor så är du intresserad för du gärna säga till.
Nu börjar hemmet vakna till liv. På måndag kommer alltså nästa blogginlägg. Trevlig helg!

Du gillar kanske också...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
14 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pappa betalar?

Hej Gratisprinsessan!
Ja det hade jag missat. Har ganska ofta svårt att komma in på just Cashbackshopping, sidan står bara och laddar. Något du märkt av?
Jag uppdaterade inlägget med Cashbackshoppings erbjudande.

Ja jag är galet taggad på Dublin.
Kul!

Pappa betalar?

Hej DS!
Ja det lutar åt att göra det.
Ja jag är grymt taggad. Skönt att allt är klart nu 😉

Mvh PB?

Pappa betalar?

Hej I-US!
Ja det låter som att det är många som bakat in billånet i bolånet, jag är sen på pucken 🙂

Ja vi får se om det kommer kosta. Jag har utökat bolånet tidigare (köpte loss tomträtten), det tog banken inget betalt för.

Första sparresan är nu live. Trevlig läsning
Min sparresa – Robert Sloberg

Mvh PB?

Pappa betalar?

Hej Sofokles!
Ja visst vore det häftigt att få uppleva något sådant 🙂
Hoppas på detsamma!

Mvh PB?

Cashbackshopping har högre cashback än MyBonus på Fortum, hela 750 kr ��
Låter kul med EM och Dublin!
Ska bli kul att läsa sparresorna!

The Dividend Story

Trevligt inlägg! Jag skulle ha bakat ihop bilånet i bolånet. Det låter fantastiskt med Dublin och EM, hoppas ni kommer få det fantastiskt!

Bakade in billånet i bolånet när jag bytte bank för några år sedan. Därefter har jag utökat bolånet för att hjälpa ett vuxet barn att slippa höga räntor på topplån vid köp av bostadsrätt. Men har för mig att banken tog en avgift för att utöka lånet.
Ser fram emot att läsa första sparresan på måndag 🙂

Mvh I-US

Cristofer

Härlig morgon och kul med fotbolls-EM.
Är själv mycket taggad för detta och hoppas på en… wait for it. Wait for it… så nära renässans som möjligt av 1994, likt alla andra;)
Oavsett Sveriges avancemang hoppas jag på en fotbollsfest i bra väder och där vi slipper skandaler e.d.

Önskar dig allt gott och en härlig lördag!

/Sofokles

Pappa betalar?

Hej IGMR!

Ja det var det. Nu är det fullt ös med kalas och träningar. Men först ska jag ut och springa en sväng. Verkar som att jag faktiskt kommit igång med löpningen på riktigt.

Planen är att bo kvar länge i huset och belåningsgraden ligger på ca 66%.
Billånet ligger idag på ca 80 000kr så det skulle inte påverka bolånet allt för mycket.

Ja precis, i bolånesammanhang är 65-80 000kr inte så mycket.

Trevlig helg.

Mvh PB?

Pappa betalar?

Klassiker 🙂

Ja det ska bli kul. På måndag drar det igång.

Trevlig helg!

Mvh PB?

Pappa betalar?

Tjena NLI!
Haha, ja det är bra det! 😉

Hoppas du kommer gilla de berättelserna du får läsa på min blogg 🙂

Mvh PB?

IGMR

Låter som en skön morgon PB?. Bilen i bolånet tycker jag beror helt på hur länge ni ska bo kvar och belåningsgrad. Vi kör en kombo av det på nya bilen då vi utökat lånet på huset för renoveringar. Det tillsammans med de pengarna vi hade stående utgör vår totala buffert och ur den togs pengarna för bilen. Så den är delvis finansierad via bolånet. Nu är det bara 65 000 kr men ändå.

Trevlig helg!

Hon

Haha jag somnar också i soffan så får Han själv titta klart på alla filmer och serier ^^

Ser verkligen fram emot att få läsa inläggen om sparresorna!

Trevlig helg 🙂

https://utbrytningen.blogspot.com/

Jag beskriver successivt min egen sparresa på egen blogg. Kan själv !!

😉

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggare gillar detta: