Sparkvot oktober 2019
Klicka här så kan du se alla tidigare sparkvoter!!
Ännu en sparkvot som ligger över målet
Just nu är det dessutom höstlov och jag är ledig med barnen. Vi har hunnit med några nätter i stugan och vi har haft det riktigt bra. Tanken var att jag skulle skriva några inlägg på bloggen men det har det inte hunnits med.
Denna månad får vi klassa som en vanlig månad (om det finns något sådant), iaf inkomstmässigt. Lönerna landade på nästan 45 000kr netto. Mycket trevligt. Det trillade också in ett arv denna månad på 5 000kr (det kan du läsa om här)
Det gör att vi haft inkomster på nästan 50 000kr under månaden. Inte illa för en helt vanlig familj.
Målet för året är att ligga på över 15% i sparkvot. Just nu ska det mycket till att det inte ska gå i hamn.
Tack vare att jag la undan mer än hälften (3 000kr) till portföljen så landade sparkvoten på 18,9% utan denna extra slant hade vi inte klarat målet på 15%.
Hos Fortum får du som ny kund, 500kr rabatt på din el. Denna betalas ut under de första 12 månaderna. Detta gör Fortum mycket prisvärda första året. |
Jag fortsätter vara transparent och lägger ut våra löner och exakt hur mycket som sparas i kronor och ören. Hoppas det uppskattas.
Här kan ni se inkomster och sparande:
Förutom arvet så är detta vad vi kan räkna med en vanlig månad. Men som ni sett för oss under detta året så är det få månader som har varit normala. Inkomsterna har svängt från 29 000kr en månad till 72 000kr en månad. Snacka om svängningar. Men det beror på att MB har bytt jobb två gånger under detta år och ena jobbet hade hon en del inarbetad lön. När hon bytte arbetsplats andra gången så valde vi att ha en ledig sommar tillsammans, det kostar såklart i minskade intäkter, varav en månad med 29 000kr i lön för oss båda.
Snittet ligger dock på 44 300kr, så utan arvet hade detta faktisk varit en ”normal” månad.
Med ett sparande på 9 450kr gör det alltså att oktober landar på 18,9%.
Det innebär att 2019 års snitt ligger på 19,3%. Målet är att hålla oss över 15%. Detta ser ut att gå i mål utan några större problem.
|
I sparande räknar jag amortering på huset.
Mamma betalar?s sparande i fonder, mina aktieköp och barnsparande.
Räntesparande som inte räknas med i sparkvoten
Vi har ett bilkonto, renoveringskonto, resekonto och buffertkonto, denna månad så har det inte sparats så mycket på detta. Bara lite till bil, buffert och resa.
Hoppas ni också är nöjda med ert sparande denna månad!
Hur mycket sparade ni?
Hej DS!
Tack, det känns riktigt skönt att ligga i fas 🙂
Ja ledighet kommer alltid komma först, speciellt nu när barnen fortfarande är relativt små.
Tack, den kommer utökas med mer annorlunda spartips framöver 🙂
Mvh PB?
Hej I-US!
Tack!
Ja jag ser att vi räknar lite olika men det är många som tänker olika kring sparkvoten. Så det viktiga är inte att räkna som andra utan göra det på det sättet som du tycker känns bäst.
Jag har hittat ett sätt som jag tycker känns logiskt och bra.
Du gör det som känns bäst för dig.
Mvh PB?
Hej!
Grymt jobbat, ni ligger fint i fas med att klara årsmålet! Helt rätt prioriterat att spendera sommaren tillsammans. Inkomsterna kan man alltid jobba igen senare, om man nu skulle vilja det 🙂
Keep up the good work, ska spana in den nya spartipssidan på direkten 🙂
Ser bra ut! Själv har jag med allt målsparande och buffert i sparandet när jag beräknar sparkvoten. Men ju mer jag tänker på det så känns det som att det blir fel då bil- och bostadskostnaderna blir väldigt låga. Så nästa år kommer jag nog att ta bort bilspar och underhåll/renovering från sparandet vid sparkvotsberäkningen 🙂