Klara sig på det som finns i frysen

Det stora Tabberaset i vår kyl och frys

Läste att Farbror Fri utmanar sig själv och familjen med att bara handla för en vissa summa under 10 dagar. Det är en bra grej och ofta finns det mycket mer än vad man tror gömt i frysen.

Som ingen kan ha undgått så åker vi snart till varmare breddgrader.
Jag har därför tänkt att vi ska klara oss med det som finns hemma fram tills vi lämnar Sverige.
Det var ett tag sedan vi storhandlade men det finns fortfarande en hel del i frysen.
Bra att göra av med det som gömts längst in i frysen och jag tycker det känns skönt att lämna frysen så tom som möjligt.


Tänk om man kunde tömma den helt och låta frysen vara avstängd hela resan.
Haha, näe så snål har jag inte blivit än.

Jag tänker inte leva utan mejeriprodukter och grönsaker så det är det enda vi köpt den senaste tiden.
Det är verkligen sådana här saker som motiverar mig just nu. Tycker det är superkul att försöka göra av med saker eller klara mig så länge som möjligt utan prylar.
Därför tror jag inte att det kommer bli några problem och rätt kul att utmanas när det gäller matlagningen.

Brukar ni försöka tömma kyl och frys ibland?

Du gillar kanske också...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pappa betalar?

Hej Slimis!
Helt tomt lyckas vi inte få det.

Det brukar också vara vår melodi men har försökt dra ner på handlandet den senaste tiden. Nu har vi massor av pengar på Icakortet. Kan kanske dra ner summan som går dit varje månad under början av 2019.

Tack så mycket.
God jul och gott nytt år!

Mvh PB?

Pappa betalar?

Hej Frilans!
Låter sunt!

Mvh PB?

Slimis

Har bara tömt frysen vid flytt 🙂 Annars försöker jag hålla den full av matvaror till nedsatt pris. Hoppas ni får det trevligt på semestern framöver 🙂

Mvh Slimis

Frilansportföljen

Grymt initiativ, lycka till!

Jag köper alltid så mycket till frysen att den nästan står tom i slutet av månaden. Jag satte mig en dag och skrev ner alla maträtter som jag oftast äter under en månad (ca 20 st) och började planera mina inköp efter det. Jag lagar mat så att det alltid blir över till 2-3 matlådor, sedan veckohandlar jag grönsaker och sådant som behöver kompletteras.

Mvh,

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggare gillar detta: