Geohunt, motion, nöje och gratis produkter

Geohunt!

Jag har sedan några veckor tillbaka testat en ny app. Geohunt. Tror att jag fick tipset på någon blogg men minns i vart.
Konceptet grundar sig i Geocaching.


Geohunt är ett platsbaserat spel där du letar skatter i din omgivning, lite som man letar pokéstops i Pokémon Go.
Företaget bakom Geohunt har samarbeten med olika företag vilket gör att spelarna till exempel kan få skatter i form av värdecheckar på kaffe, glass, resor och annat. Det går även att delta i olika tävlingar för att vinna dessa ”skatter”. För tillfället kör Geohunt kampanjer tillsammans Red Bull, Greatdays,7 Eleven, Urbanista och Airtours.

Just nu är det två kartor tillgängliga. En med bara Red Bull som skatt. Den är jag inte så jätteintresserad av då det inte är en dryck jag gillar speciellt mycket. 
Den andra kartan har skatter med Greatdays, Urbanista, Airtours och 7-Eleven. 
Hörlurar, presentkort på Airtours, kaffe från 7-eleven och upplevelser från Greatdays tycker jag däremot är intressant. 
Jag har vunnit 1 st kaffe på 7-eleven och en Red Bull och då har jag bara tagit 30 geopunkter så det verkar vara rätt stor vinstchans.
På din spelkarta ser du geopunkterna som finns utlagda. Du klickar på en punkt och då ser du en ring på 300m. Någonstans i ringen finns skatten. Ganska kul faktiskt. 
Det som är bra är att hela familjen kan vara med och använda sin egna telefon. Gepunkterna är lika för alla och alla har lika stor chans att vinna något. Perfekt att använda på promenaden med partnern eller att få ut familjen och göra något tillsammans.
Jag kommer fortsätta att använda appen på våra promenader. Hoppas de kan fortsätta locka intressanta varumärken att vara med och ge schyssta priser.
Motion och lite roliga vinster, plus ett tävlingsmoment. Det är perfekt för mig.
Ett litet tips från mig. Och jag har inte fått några pengar för att skriva detta, det är bara en rekommendation på en grej jag tycker är rolig och kanske andra kan gilla. Plus att det alltid är kul att få gratisgrejer, om än det bara är kaffe.

Har du några tips på något som kan ge gratisprodukter eller något som sporrar till motion?

Du gillar kanske också...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
12 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pappa betalar?

Inte riktigt vad jag är ute efter men tack för tipset.
Mvh PB?

IGMR

Hej PB?

Jag och fri IGMR kör Nike Training Clubs gratisapp för träning. Superfina pass med röst och videocoaching. Den skapar ett träningschema åt en utifrån ens egna förutsättningar.

Trevlig helg!

Pappa betalar?

Hej Ellen!
Härligt, det är samma för oss. Vi passar på när vi ändå är ute. Jag gillar att det blir lite tävlingsmoment i promenaderna. Cyklade hem i fredags och tog en rejäl omväg bara för att ta några geopunkter. Härlig motion.

Tack för din kommentar.
Mvh PB?

Ellen

Kul app! Laddade ner direkt och spelar när jag ändå är ute och går, har redan fått 1 redbull och bara tagit 2 stopp 🙂

Pappa betalar?

Det får vi hoppas ☺

Vlok

Kul idé, hoppas det kommer mer erbjudanden i framtiden.

Pappa betalar?

Jag gillar idén med appen och hoppas du får nöje av den.
Mvh PB?

Vår ekonomiska resa

Roligt tips! Har aldrig hört talas om detta innan. Ska testa!

MVH VER

Pappa betalar?

Hej Myntaren!
Ja kanske vi får se en massa "fria" ekonomibloggare springa runt och jaga skatter 🤪

Håller med dig. Belöningarna är inte så vassa, kanske kan de bli bättre med tiden.
Tack för din kommentar.
Mvh PB?

myntaren

Tjena Pappan. Det här kan till och med få oss lite mer ekonomiskt lagda att komma ut lite grann 🙂 Tack för tipset. PS Det krävs nog lite bättre belöningar innan jag ger mig ut på sådan jakt men det är en god idé som kan växa till sig

Pappa betalar?

Hej Casette!
Ja gör det. Kan säkert vara kul ett tag och lyckas då få bra företag med på tåget så kanske det blir ett "spel" att hålla på med ett tag.
Tack för din kommentar.
Mvh PB?

Casette

Kul tips, jag ska kolla efter appen! 🙂

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggare gillar detta: