Några uppdateringar på bloggen

Har tänkt lite denna helg. Sidan ”Portfölj” kommer uppdateras minst en gång i månaden. Oftast kring månadsskiftet. Detta är nu gjort. Om det sker stora förändringar i portföljerna kommer jag troligtvis uppdatera då detta skett.

Jag har tänkt lite på mål under 2018 och därför uppdaterat sidan ”Mål”.

Första sparkvoten är också klar som jag skrev om igår. Det finns nu en tabell på sidan ”Sparkvot”. Kommer också uppdateras kring månadsskiftet.

På måndag finns det nya pengar tillgängliga för portföljen. Lutar åt att öka i investmentbolagen för att öka riskspridningen. Plus att vi har så fantastiskt bra investmentbolag på Stockholmsbörsen.
Ser framemot en ny vecka.

Du gillar kanske också...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pappa betalar?

Och vi var rörlig ränta på hela lånet

Pappa betalar?

Ja precis vi har utökat bolånet vid 2 tillfällen. Vi amorterar 3 000kr i månaden. Var vi som bestämde summan. Räntan är ca 2 000 kr i månaden.

Nyfiken

Hej, tack för svar. Har ni utökat belåningen i huset med tanke på ert nuvarande bostadslån?

Kostnader som jag tänkte var ränta och amortering. Fast eller rörlig, medvetet amorterande eller tvunget.

Pappa betalar?

Hej Frihetsmaskinen!
Tack för komplimangen. Superkul att få vara med på din lista. Har följt dig ett tag och gillar det du skriver!

Pappa betalar?

Hej Nyfiken!
Vi köpte huset för 1 720 000 kr.
Vad väger du in i kostnaderna för huset?

Frihetsmaskinen

Tja Pappa betalar, grym blogg ni har! Lägger till den på min blogglista! 🙂

Med vänlig hälsning Frihetsmaskinen

Nyfiken

Hur mycket köpte ni ert hus för och vad betalar ni varje månad för det?

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggare gillar detta: